Co je krevní plazma
Plazma je tekutá část krve, která slouží jako přepravní médium pro buňky a řadu látek důležitých pro organismus.
Krevní plazma je největší samostatnou krevní složkou, tvoří asi 55 % objemu krve. V těle zdravého člověka je zhruba 3 až 3,5 litrů krevní plazmy, což je přibližně 5 % tělesné hmotnosti.
Z čeho se skládá plazma?
- 92 % vody
- 7 % životně důležitých bílkovin (např. albumin, globuliny, koagulační faktory)
- 1 % minerálních solí, cukrů, tuků, hormonů a vitaminů
K čemu slouží v těle plazma?
- Udržuje krevní tlak a objem.
- Obsahuje bílkoviny důležité pro srážení krve a imunitu.
- Přenáší elektrolyty, jako je sodík a draslík, do našich svalů a dalších tkání těla.
- Pomáhá v těle udržovat správné pH, které je nezbytné pro funkci buněk.
Jak se plazma získává?
Protože má plazma jedinečné biologické složení, nelze ji vytvořit synteticky. Jediný způsob, jak ji získat, je prostřednictvím odběru dobrovolných dárců. Existují dva způsoby odběru:
- Odběr plné krve, která je následně rozdělena na jednotlivé složky.
- Plazmaferéza: Odběr za pomoci separátoru, který odebere pouze podíl plazmy a částečně zahuštěná krev včetně krvinek se vrací zpět do oběhu dárce. Odběr je pro organismus dárce méně náročný, proto lze takto plazmu darovat každých 14 dní.
Jakou barvu má plazma?
Plazma má barvu nažloutlou. Červený odstín krve je způsoben červenými krvinkami, které když se odfiltrují, zbyde světle žlutá čirá tekutina. Různé látky obsažené v plazmě však mohou její odstín měnit. Například mladí muži s vysokou hladinou testosteronu ji mají výrazně jantarovou, u žen užívajících antikoncepci zase může mít nazelenalý odstín. Tato skutečnost však dalšímu zpracování nebrání.
Problém nastává, pokud je plazma bílá či bílo-šedá. K tomu dochází, když dárce před odběrem konzumuje tučné jídlo. Tuto takzvanou chylózní plazmu nelze použít na výrobu léků a musí být zlikvidována. Proto je velmi důležité dodržovat před darováním doporučení jídelníček.