FAQ - nejčastější otázky
Kdo se hodně ptá, hodně se dozví. Jsme rádi, když se nás ptáte. Znamená to, že se zajímáte o darování krevní plazmy. Tady najdete odpovědi na většinu otázek. Pokud nenajdete, napište nám.
Rozestupy mezi dárcovstvím jsou následovné:
- Odstup odběru plazmy od předchozího darování krve je minimálně 4 týdny.
- Odstup darování krve od předchozího odběru plazmy je minimálně 2 týdny.
- Rozestupy mezi jednotlivými odběry krevní plazmy jsou minimálně 2 týdny.
V dárcovských centrech Amber Plasma se veškerá odebraná krevní plazma využívá pro výrobu životně důležitých léků. O jaké léky se jedná a komu krevní plazma pomáhá, se dozvíte na našem webu v sekci Proč darovat.
V případě, že dárce splní všechny předepsané podmínky a dodržuje zásady před odběrem plazmy, se dá obecně říci, že není odběr plazmy pro dárce zatěžující. V ojedinělých případech může vzniknout v místě vpichu modřina či krevní výron. Celý odběr probíhá pomocí jednorázového vybavení a pro dalšího dárce je připraven zcela nový set. Odebraná krevní plazma se v těle obnoví do 48 hodin.
V celém průběhu odběru i dalšího nakládání s plazmou jsou používány sterilní sety na jedno použití. Krev i plazma protékají pouze tímto uzavřeným sterilním systémem na jedno použití a nedostanou se do kontaktu s okolím. Není tedy možné přijít do kontaktu s cizí krví či jakýmkoliv jiným biologickým materiálem. Nakažení dárce je tak zcela vyloučeno.
Základní vyšetření určují, zda je dárce schopen darovat svou plazmu. Patří mezi ně například měření krevního tlaku, tepu, tělesné teploty a krevního obrazu. Tyto testy předcházejí každému jednotlivému darování. U každé odebrané plazmy se provádějí vyšetření na infekce přenášené krví (hepatitidy, HIV, syphilis, parvoviry), které jsou nutné k ověření zdravotní nezávadnosti darované plazmy (žloutenka, HIV, atd.).
Pokud se lečíte antibiotiky, není možné plazmu darovat. Nejdříve musíte doléčit onemocnění, na které antibiotika berete. Nejkratší dobou vyřazení z odběru je 14 dní od dobrání anibiotik. Délka dočasného vyřazení záleží vždy na rozhodnutí lékaře v dárcovském centru, v rámci stanovení Vašeho aktuálního zdravotního stavu.
Po použití vakcín Pfizer, Moderna, Astra Zeneca či Johnson & Johnson může dárce darovat po 48 hodinách od aplikace každé vakcinační dávky.
V případě přetrvání jakýchkoli postvakcinačních potíží za hranicí těchto limitů je možné darovat plasmu nejdříve 5 dní po jejich úplném odeznění.
Další informace k omezením v rámci epidemie Covid - 19 zjistíte ZDE
Pokud jste měli v poslední době přisáte klíště, je možné darovat až za měsíc po odstranění klíštěte.
Zároveň u Vás nesmí být prokázaná infekce na některou z nemocí, které klíšťata na člověka přenášejí. V tomto případě o délce vyřazení rozhoduje lékař dárcovského centra.
Darovat krevní plazmu v případě, že máte někde na těle modřinu, není možné. Darovat můžete, jakmile se Vám modřina zahojí.
V případě, že máte opar, je možné darovat plazmu až po úplném zhojení - po opadnutí krusty.
V těhotenství darovat plazmu nelze. Je to možné až 6 měsíců po porodu či potratu.
Minimální dočasné vyřazení z dárcovství plazmy po operaci je na 4 měsíců. Zároveň je ale nutné říci, že dočasné vyřazení nad tuto hranici může prodloužit lékař dárcovského centra.
Pokud máte nové tetování, piercing či permanentní makeup, jste dočasně vyřazeni z darování krevní plazmy na 6 měsíců.
Pokud se chcete stát dárcem krevní plazmy v Amber Plasma, můžete si svoji první navštěvu rezerovat pomocí několika možností. Můžete nám zavolat na naši zelenou linku 800 606 806, poslat mail na info@amberplasma.com nebo využít nejrychlejší možnost online rezervace v našem rezervačním systému, který je dostupný 24 hodin denně.
Pokud dárce do centra někdo doprovází, může tento doprovod do centra vstoupit a počkat na dárce v čekárně dárcovského centra.
Pokud je doprovod mladší 12 let, není možné tento doprovod nechat v dárcovském centru bez dozoru - vždy na něj musí dohlížet pověřená osoba dárce (partner, rodič, kamarád, atd.).
Doprovodu není povoleno vstupovat na dárcovský sál.
Dárce, který daruje krevní plazmu a nežádá o náhradu nákladů, si může odečíst z daňového základu až 3000 Kč za každý odběr, v celkovém úhrnu však max. 15 % ze základu daně za dané zdaňovací období. Více o daních a dalších benefitech
Krevní plazma je tekutina, která tvoří zhruba 55 % krve. Tvoří ji zejména voda, ale kromě ní hlavně 2 % minerálních látek a 8 % plazmatických bílkovin, které jsou základem pro výrobu život zachraňujících léčiv.
Darováním plazmy umožňujete výrobu léků na vzácné nemoci, ale i na popáleniny nebo hemofilii. Krevní plazma totiž obsahuje látky, které se nedají synteticky vyrobit, dají se získat pouze z lidské krve. Za váš čas a ochotu získáte finanční kompenzaci ve výši 900 Kč. Při opakovaném darování máte navíc možnost získat materiální odměny v rámci věrnostního programu. Pokud se rozhodnete darovat plazmu bez finanční kompenzace, můžete si namísto ní snížit daňový základ až o 3000 Kč za každý odběr. V Amber Plasmě také pravidelně pořádáme soutěže pro dárce se zajímavými cenami a další akce.
Když dorazíte do našeho dárcovského centra ve vašem rezervovaném termínu, přihlásíte se na recepci. Po krátkém zhodnocení vašeho zdravotního stavu budete pokračovat na dárcovský sál. Usadíte se do pohodlného křesla, kde proběhne samotný odběr. Během odběru jsou vám kdykoli k dispozici nápoje pro hydrataci. Po odběru si u nás můžete odpočinout u šálku kávy.
Plazmaferéza je část procesu darování plazmy, při kterém je krevní plazma oddělena od ostatních součástí krve. Tento proces se využívá jak při darování plazmy, tak i při léčbě stavů, kdy plazma pacienta obsahuje škodlivé látky. Plazmaferéza probíhá v mimotělním oběhu v přístroji-separátoru, kde se oddělí plazma od zbylé krve. Krev se vrátí zpátky do těla a plazma se buď dále zpracuje na léčebné účely, nebo se zlikviduje, pokud obsahuje škodlivé látky.
Darovat plazmu mohou osoby ve věku od 18 do 65 let, u prvodárců od 18 do 60 let.
Minimální váha dárce plazmy je 50 kg.
Samotný odběr krevní plazmy trvá asi 45 až 60 minut. První odběr ale trvá asi dvě hodiny, protože je ještě nutné projít registrací a vstupní prohlídkou.
Krevní plazma obsahuje vzácné látky nezbytné pro výrobu léčiv, které neumíme vyrobit synteticky. Tato léčiva se používají na léčbu popálenin, hemofilie, při transplantacích, ale i některých vzácnějších nemocí, jako například Von Willebrandova choroba nebo deficit alfa-1 antitrypsinu.
Krevní plazmu může darovat každá osoba ve věku 18-65 let (u prvodárců 60) s váhou vyšší než 50 kg, která je v odpovídajícím zdravotním stavu.
Při dodržení všech zásad a správné přípravy na odběr jsou vedlejší účinky velice zřídkavé. V ojedinělých případech může dojít k dočasné nevolnosti.
Krevní plazma se po odběru úplně obnoví za několik hodin až dnů, zpravidla nejpozději do 48 hodin.
Pokud splňujete obecné podmínky pro darování plazmy, pořád existuje několik situací, ve kterých plazmu darovat nemůžete. Jedná se o některé chronické i akutní nemoci, těhotenství, pooperační období, nové tetování/piercing a podobně. Zde naleznete podrobný seznam situací, ve kterých nemůžete darovat plazmu.
Pokud splňujete obecné podmínky pro darování plazmy, pořád existuje několik situací, ve kterých plazmu darovat nemůžete. Jedná se o některé chronické i akutní nemoci, těhotenství, pooperační období, nové tetování/piercing a podobně. Zde naleznete podrobný seznam situací, ve kterých nemůžete darovat plazmu.
Pokud jste se léčil/a na hepatitidu A, můžete se stát dárcem plazmy nejdříve za rok po plném uzdravení.
Osoby s cukrovkou, které se léčí inzulinem, darovat plazmu nemohou.
Alergici mohou darovat krevní plazmu. Pouze pokud máte zrovna akutní projevy alergie, musíte počkat, až projevy odezní.
Pro darování plazmy stačí mít uzavřené zdravotní pojištění v EU, není nutné mít trvalé bydliště v ČR.
Pro darování plazmy je nutná znalost češtiny na komunikativní úrovni pro komunikaci s lékaři a sestrami.
Den před a v den odběru jezte lehčí stravu s nižším obsahem tuku (příliš tučná strava může vést k chylózní plazmě, kterou není možné zpracovat). Zvyšte příjem tekutin, tyto dny vypijte alespoň 2,5-3 litry (černý čaj a káva se nepočítá). Před odběrem nekonzumujte alkohol ani kofeinové nápoje.
Po odběru si u nás můžete odpočinout u šálku kávy. Pokračujte ve zvýšeném příjmu tekutin, stravu už nijak omezovat nemusíte, ale doporučujeme spíš lehčí stravu a ovoce pro doplnění energie a vitamínů.
Ne, na darování plazmy nechoďte nalačno, ale stravujte se dle zásad popsaných výše.
Ne, alespoň den před darováním plazmy není vhodné pít alkohol, protože dehydruje organismus.
Záleží nám na pohodlí a zdraví našich dárců, proto během odběru podáváme nápoje, abychom předešli vyčerpání a dehydrataci organismu.
Po skončení odběru dostává dárce do žíly 250–500 ml fyziologického roztoku, což je tekutina obsahující základní ionty přibližně v podobné koncentraci, jakou najdeme uvnitř těla. To urychluje a usnadňuje obnovu krevní plazmy po odběru.
Výše finanční odměny za darování krevní plazmy je omezena § 32 odst. 2 zákona 373/2011 Sb. na 900 Kč za jeden odběr a je možné darovat jednou za 14 dní.
Máte další dotazy?
Spojte se s námi
Bezplatná linka je dostupná v pracovních dnech od 7:30 do 17:00. Mimo pracovní dobu této linky, kontaktujte konkrétní pobočku.